FUNDACJA FUTPRINTS

“Tacy sami, a ściana między nami…” (z tekstu piosenki “Tacy sami” zespołu Lady Pank, autor Jacek Skubikowski) Wystawa fotografii Moniki Mroczek, wolontariuszki Fundacji Futprints. Zdjęcia przedstawiają sylwetki podopiecznych Fundacji – osób bezdomnych i ubogich, często skazanych na społeczne wykluczenie czy izolacje.

Autorka wystawy staje do walki z powszechnie przyjętymi stereotypami dot. bezdomności i ubóstwa. Podopiecznych Fundacji zaprasza do rozmowy o ich codziennym życiu, zainteresowaniach i marzeniach. Efektem są fotografie, na których spotykamy konkretnych ludzi i stojące za nimi historie. Wystawa podkreśla podmiotowość każdego człowieka, bez względu na sytuację życiową, w której akurat przyszło mu się odnaleźć. Wskazuje, iż każdy z nas, nawet w najtrudniejszym dla siebie czasie, ma swoje marzenia, zainteresowania i cele. Warto więc pochylić się nad każdym człowiekiem i dostrzec w nim część samego siebie, bez stawiania tytułowej “ściany”.

Fundacja Futprints działa na terenie Katowic, jej głównym celem jest współpraca z lokalnymi społecznościami i pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Od 2017 roku prowadzi Centrum Społecznościowe, w którym regularnie odbywają się spotkania i warsztaty dla obcokrajowców, osób samotnych, osób bezdomnych czy seniorów. Swych podopiecznych Fundacja chce wspierać w taki sposób, by poprzez okazanie im zainteresowania i troski mogli poczuć się ważni i docenieni. “Celem jest wspieranie ich w taki sposób, aby i oni mogli wspierać innych” – to słowa Prezesa Fundacji, Andrew Lisgartena.