07 kwietnia zapraszamy na wernisaż wystawy LITO-GRA-FIA na ul. Młyńskiej 5

W siedzibie Katowickiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Młyńskiej 5 , 7.kwietnia br  o godzinie 16.00 odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „LITO-GRA-FIA”. Będzie to pierwsza wystawa z planowanego cyklu „Mistrz i  Uczeń”, zainicjowanego przez fundację Silesian Visual Art, która zamierza promować sztukę wizualną Ślaska, zarówno znanych artystów, o bogatym dorobku twórczym, jak i szczególnie uzdolnionych początkujących twórców. Wstęp wolny.

Wystawy organizowane w COP i z jego wsparciem, prezentować będą  prace młodych grafików, malarzy – studentów kierunków artystycznych katowickich uczelni i ich mistrzów – nauczycieli akademickich. To zestawienie prac artystów  ma pokazywać kunszt i doświadczenie  mistrzów oraz  drogi poszukiwań własnych dokonań twórczych ich  uczniów.

Wystawę „LITO-GRA-FIA” przygotowała pracowania druku płaskiego  Instytutu Sztuki w Cieszynie Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, prowadzona obecnie przez dr hab. Krzysztofa Pasztułę  i dr hab. Adama Czecha, którzy oprócz roli nauczycieli akademickich,  są znanymi twórcami, uprawiającymi artystyczny zawód, tworząc z pasją dzieła w różnorodnych technikach  zarówno graficznych jak i malarskich. Każdy z nich prezentował swoje obrazy  na  kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, a także za granicą.  Są laureatami wielu nagród artystycznych.

Obecność mistrza w rozwiązywaniu problemów warsztatowych oraz  pomoc w poszukiwaniu i  odkrywaniu przez ich uczniów swojego niepowtarzalnego,  indywidualnego sposobu artystycznej wypowiedzi jest bezcenna.

Ci doświadczeni artyści – mistrzowie, dla swoich studentów, zaprezentują tym razem prace wykonane techniką litografii.  Ich studenci – uczniowie pokażą na wystawie swe twórcze dokonania, najlepsze prace, dokumentujące fragment dorobku pracowni z ostatnich dwóch lat. Młodzi artyści są członkami koła naukowego  „Kurant”, w ramach którego realizują  zadania wykraczające poza program studiów, a rezultaty tych działań prezentują na licznych wystawach. Biorą udział w litografia mistrz i uczeń 72dpikonkursach graficznych w różnych częściach świata, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Litografia  najmłodsza z tradycyjnych  technik graficznych, zastępowana jest coraz częściej nowymi, łatwiejszymi metodami druku, zwłaszcza przez druk cyfrowy. Dlatego cenne i potrzebne jest prezentowanie tej szlachetnej techniki graficznej, której walorów nie da się niczym zastąpić.

Na wernisażu artyści  opowiedzą o technice litografii, o trudnym i skomplikowanym warsztacie, źródeł inspiracji twórczej i różnorodności procesu powstawania prac. Będzie mowa o spojrzeniu na grafikę w kontekście nowych zjawisk współczesnej grafiki.

Uczestnicy spotkania będą mogli porozmawiać z artystami i studentami na temat prezentowanych prac, jak również o studiach w Instytucie Sztuki, który prowadzi zajęcia w zakresie Edukacji Artystycznej, Grafiki (w tym grafiki artystycznej i projektowej), Projektowania Gier oraz Malarstwa.

Wystawę oglądać będzie można przez miesiąc w Centrum Organizacji Pozarządowych, w Katowicach, przy ul. Młyńskiej 5., w godzinach otwarcia ośrodka. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.